LEGO конструктор у 80-х був дуже популярною іграшкою у Європі. В нашi дні його популярність охопила усі континенти. Зараз за рік виготовляється приблизно 75 мільярдiв деталей. Лего також є світовим лідером по виготовленню покришок. Щоправда в зменшеному масштабі.
Незважаючи на нашу любов до лего деталей, не потрібно забувати, що вони виконані з ABS-пластмаси, а покришки – з каучуку. А це означає гігантські масштаби виробництва виробів з пластика і гуми, які потенційно небезпечні для нашої планети. Їх утилізація пов’язана з проблемами забруднення навколишнього середовища. І хоча продукція компанії відрізняється високими стандартами якості, а вироби слугують десятки років, рано чи пізно, їх життєвий цикл добігає кінця, і з’являється проблема утилізації та переробки. Якщо врахувати, що конструктор сам по собі вже є набором безлічі шматочків пластику, його збір і переробка ускладнюється. Але якщо ми говоримо про утилізацію, – то потрапляючи на звалища, в океан або при спалюванні, відбувається забруднення навколишнього середовища.
У 2014 році причиною для докорів з боку GreenPeace стала реклама данської нафтовидобувної компанії SHELL. З 1966 року LEGO періодично випускає набори конструкторів, наприклад автозаправних станцій, бензовозів і гоночних автомобілів з логотипами Shell. Тому Lego була звинувачена в рекламній підтримці нафтовидобувної компанії , що забруднює Арктику. Greenpeace випустила відео під пародію на головну пісню з “Лего Фільму” – “Як все не крутезно”. У ньому показана зроблена з конструктора Lego Арктика, де розливається нафта. Така акція зібрала мільйони підписів, і як підсумок – LEGO виступила із заявою про те, що не буде продовжувати угоду про партнерство c Shell.
Компанія відреагувала на соціальний запит, який вимагає скоротити тиск промисловості на навколишнє середовище. Наступним кроком стало скорочення витрат ресурсів на упаковку. LEGO скоротила загальна кількість упаковки, і стала закуповувати для виробництва целюлозу, сертифіковану Лісовою опікунською радою (FSC). Також компанія відмовилася від деревини, що поставляється азійським целюлозно-паперовим комбінатом (APP), що є «лідером» по незаконному знищенню тропічних лісів Індонезії. Замість цього стали закуповувати деревину, що спеціально вирощується для виробництва упаковок.
Також була створена нова концепція упаковки – EASIER FOR THE ENVIRONMENT. Вона полягала в зменшення розміру упаковки, що дозволило знизити на 10% річне споживання картону і не споживати більше, ніж необхідно для створення міцної упаковки. А всі відходи виробництва переробляються і відправляються в повторне виробництво, і цей показник близький до 100%.
Але все ж, незмінним залишається сировина для виробництва цеглинок – нафта. Використовуючи її, LEGO побічно підстьобує світовий попит на нафтопродукти. А переробка нафти становить 3/4 всіх викидів СО2, що згубно впливає на клімат і прискорює всесвітнє потепління. Таким чином, компанія забруднює атмосферу ще до того, як пластиковий гранулят надходить на виробничу лінію. Керівництво цю проблему розуміють і з 2015 року виділяють величезні суми (понад 150 млн $) на пошук нового матеріалу для заміни пластика.
Зараз деталі виробляють з 4 матеріалів:
- Акрилонітрілбутадієнстірол (ABS), який використовується для виготовлення більшості елементів LEGO, в першу чергу цеглинок і пластин;
- Полікарбонат (PC) в основному використовується для виготовлення прозорих деталей, оскільки ABS непрозорий,
- Стирол-бутадієн-стирол (SBS) – для еластичних елементів, таких як шини.
- Поліетилен(PE) – для більш м’яких, гнучких елементів, таких як рослини тощо.
Але в цьому році компанія анонсувала випуск першої деталі з нового екологічно безпечнішого матеріалу. У лімітований наборі LEGO 40320, з дуже цікавою назвою “PLANTS FROM PLANTS”, що перекладається, як “Рослини з Рослин”, 29 деталей рослинності зроблені з нового матеріалу. Цей набір є першим кроком, до нової технології, і до 2030 року компанія обіцяє повністю перейти на новий тип сировини. Таким чином перший замінник розроблений для поліетилену. Набір надійшов у продаж у Великобританії, Німеччині, Канаді та США в 1 половині серпня за ціною 35$.
Новий еко-пластик, виробляють з етанолу, який в свою чергу отриманий з цукрової тростини, замість нафти. За хімічним складом він схожий з поліетиленом. На фото ми не зможемо візуально побачити різницю. Компанія запевняє, що ми не помітимо відмінності між матеріалами і деталі збережуть колишні споживчі властивості.
Проте, поліетилен – найпростіший матеріал, з якого почалася компанія по “озелененню” цеглинок. У дослідницькому центрі кипить робота і створюються замінники для інших, більш складних полімерів. Проводяться випробування цеглинок, отриманих з водоростей, кукурудзи та пшениці. Виявилося дуже великою проблемою замінити АBS-пластик цеглинок. Отримані біополімери не задовольняють всім вимогам, таким як стійкість кольору, міцність, звучання … Так-так, вам не почулося, новий матеріал цеглинок повинен хрустіти і шарудіти, як класичний. Тому 2030 Sustainable Materials Challenge триває.
Промо-ролик “Plants from plants”, популяризує зелений тренд компанії. Це, безсумнівно, гарна ініціатива, спрямована на порятунок нашого спільного дому – планети Земля.
Так, новий матеріал не став їстiвним, як цукор, і він не розчиняється у воді та не розкладається в землі. Але концепція полягає в тому, що негативний вплив на середовище зникає на етапі створення деталей, виключаються відходи нафтопереробки і величезні викиди СО2. Тепер у деталей “чисте” минуле. А ось на етапі виходу з обігу, для нових детальок поки нічого не змінилося – вони також повинні бути перероблені і повторно використані, як і старі деталі, щоб у них було “чисте” майбутнє.
Тобто для нас з вами, як користувачiв, нічого не змінилось. Але дуже великі зміни розпочинаються для світу та його екології – виробництво конструктору для наших дітей не буде знищувати навколишнє середовище, яке ми маємо залишити для наших онукiв.
Насамкінець додамо, що восени очікується новий набір Creator, що містить деталі з нового біополіетілена. А ми чекаємо прем’єри з Лондонської виставки іграшок!
У статті використані матеріали http://www.newelementary.com/2018/07/sustainable-lego-plants-made-from-sugarcane.html#more