Інтерв’ю: Алекс Сторожук – творець “Home Alone. McCallister’s House”

Напередодні новорічних свят, всі LEGO фани нетерпляче чекають релізу оригінального сету по мотивах безсмертного різдвяного кіношедевру “Один вдома”. А для всіх українських AFOL-ів, цей набір особливий ще й тому, що є першим, який створений українським фанатом-дизайнером, що взяв участь у конкурсному проекті LEGO IDEAS.

lego Ideas Home Alone. McCallister's House

Давайте знайомитися – Алекс Сторожук, 29 років, з міста Вінниця.

Розкажи трохи про себе

Вітання! В першу чергу, спасибі, я дуже радий поділитися з українським LEGO співтовариством своїм досвідом участі в програмі Lego Ideas. Ще років 5 назад, якщо б хтось сказав мені, що я стану дизайнером одного з наборів для компанії Lego, я б не повірив. Справа в тому, що захоплення цією темою почалося для мене в 2016 році (якщо не брати до уваги дитинства, звичайно), коли ми з моєю дівчиною з’їхалися в нашу квартирку. Це було пізньої осені, ми були з головою в темі “звивання гнізда”, новорічні свята на носі, затишок і кава під ковдрою – ну ви зрозуміли. І ось тоді-то мені потрапив на очі у вигляді банера набір 10245 – Майстерня Санти. Як же я радий, що тоді я перейшов по тому банеру на сайт магазину! Я подумав, що буде дуже по-сімейному разом зібрати на свята такий набір, зануритися в дитинство і казку. З тих пір Lego не покидає наше гніздо, а у нас з дружиною вже тепер росте майбутня фанатка Lego 🙂

lego Ideas Home Alone. McCallister's House

Це величезна подія для тебе, хлопця з України, стати творцем серійного набору LEGO з використанням теми, яка знайома всьому світу. Тому всім читачам буде дуже цікаво дізнатися твою історію.

З чого почалося твоє захоплення конструктором? Що найбільше запам’яталося з дитинства, пов’язане з LEGO?

Якщо говорити про дитинство, яке пройшло в 90-х, то звичайно, достатку конструктора тоді не було, в переважно це були маленькі набори Pirates, Western і System, але навіть з такою кількістю нам з друзями не було нудно, а чого не вистачало – добудовували уява і старі книги 🙂

Великі звершення завжди починаються з малого. А який же був твій перший набір LEGO?

Перший набір – 6237 🙂 До цих пір не можу зрозуміти до чого там зелений листочок? У дитинстві думав, що це ялинка)

Символічно, бо схоже вже тоді ти знайшов свій Lego-скарб)

lego Ideas Home Alone. McCallister's House

Які набори, теми були для тебе найбажанішими в дитинстві, і чи змінилися смаки зараз?

У дитинстві мене призводив у захват Western! Форт Легоредо – був мрією. Шкода, зараз цієї лінійки немає! Із сучасних, найцікавішими знаходжу набори Creator Expert, Ideas і Technic.

Можливо, як і у багатьох AFOL-ів, у тебе була перерва в житті, коли ти не цікавився LEGO. Що стало причиною повернення до даного хобі?

Схоже, я вже частково відповів на це питання вище. Але це питання спровокувало в мені інше питання – що дійсно мене “тримає” в цьому хобі? Коротко відповісти точно не вийде, але я намагатимуся! Лего – це творчість, це головоломка і механіка, це маленький світ без бруду реального світу, це просто “няшно”.

Що для тебе конструктор? Це засіб для творчості, елемент колекціонування, або він має ностальгічну складову?

Ха-ха, ось я i знову передбачив це питання і відповів на нього вище. Але на рахунок ностальгічною складової – точно пам’ятаю її присутність в 2016-му, але зараз, це – справжнє, тому ностальгії немає, хіба що коли бачу свої каталоги з дитинства 🙂

В якому вигляді тривало твоє захоплення LEGO в дорослому періоді життя, до участі в проекті LEGO IDEAS? Розкажи про свою “шафку” з Лего)

Від моменту повернення до хобі до моменту створення проекту Home Alone пройшло 2-3 роки, якщо не помиляюся. На той час вже в традицію увійшло кожен сезон виставляти наш Winter Village на огляд і оновлювати його. Я докладу пару фото нашого зимового містечка 🙂 Ах так, і ще до того часу в “шафці” красувався Old Fishing Store – також фіналіст Lego Ideas!

Чи мав ти досвід спілкування або участі в українській спільноті дорослих любителів LEGO (AFOL-ів)? Як можеш охарактеризувати цей рух в рамках нашої країни, твого міста? Які проблеми ти бачиш для розвитку LEGO культури в Україні?

На жаль, такого досвіду в мене немає. В Україні цей рух на дуже початковому етапі розвитку і знайти досить однодумців вельми складно. Проблем – багато 🙂 Починаючи відсутністю офіційного Lego Store і представництва, закінчуючи, вибачте, “баригами” і просто неплатоспроможністю населення. Годі про сумне 🙂

З приводу української спільноти дорослих фанів лего “Ukrbricks” – знаю, ти був там зареєстрований, і навіть публікував свої роботи. Який фідбек ти міг би дати, грунтуючись на своєму досвіді участі. Чи достатньо легко приєднається до цієї спільноти?

Мені здалося, що на форумі “Укрбрікс” замало активності. Можливо, варто перенести рух на якісь більш актуальні платформи? Той же Реддіт міг би класно підійти для української тусовки афолов – у мене навіть були думки створити там саб для афолів.

Розкажи трохи про те, чим ти професійно займаєшся в житті і про свої захоплення? Як це допомогло в створенні проекту? Чи плануєш ти в майбутньому більш тісно пов’язати свою діяльність з компанією LEGO? Можливо вже надходили пропозиції про роботу?

За освітою я медик, зараз мені 29 і я домучую кандидатську роботу! Також працюю диспетчером в брокерській компанії. Крім Lego – обожнюю автоподорожі і захоплююся грою на гітарі, ось би ще часу побільше! 🙂 Я б мріяв пов’язати життя з творчою професією і, напевно, Lego якраз ідеальний варіант, але все не так просто! Країна, сім’я, родичі, звичка, ну ви розумієте, хоча, звичайно ж хотілося б.

У багатьох західних країнах LEGO є абсолютно зрозумілим дорослим хобі, в очах суспільства. Тому специфічне питання для нашого пострадянського простору – як твоє оточення, рідні та близькі ставилися “до” і відносяться “після” перемоги на LEGO IDEAS до твого захоплення конструктором? Чи зустрічав ти підтримку або навпаки був незрозумілим? Що змінилося?

Хм, цікаве питання! Справа в тому, що я знайомий з десятками людей, які б “не зрозуміли”, але з роками життя, як фільтр, відсіває таких людей, і ти з ними просто не спілкуєшся, а залишаються люди, які тобі ближче по духу, культурі тощо . Напевно, тому особливого нерозуміння я ніколи не зустрічав. Навпаки, більшість людей милувались нашим хобі. А ось ті, хто нейтрально ставилися до такого захоплення, дізнавшись про перемогу – привітали і пораділи, багато хто говорить, що це казка!!

Озираючись назад, можливо, ти аналізував і можеш поділитись тим, як прийшов до ідеї вибрати саме цю тему “Один Вдома”? І чому з усього розмаїття можливих напрямків саме ця?

Знаєте, от коли йде, як то кажуть, від серця – тоді і працює. Пам’ятаю кожну секунду як ця ідея прийшла! 30 грудня, якщо не помиляюся, 2018-го. Лежачи на ліжку за переглядом першої частини “Один Вдома”, після копіткої збірки WInter VIllage, я раптом задаю питання дружині – “слухай, а чому немає набору по Один Вдома?”. Подальші хвилин 5 у нас зайняло перерахування всіх класичних деталей з фільму, які можна було б втілити, ну а на наступний день я вже будував в “LDD” 🙂

lego Ideas Home Alone. McCallister's House

Кінематограф і цей фільм зокрема, є чимось особливим для тебе, або більше значення має різдвяна пора, яка є ключовою в фільмі і роботі?

Я думаю, як і для багатьох – це фільм-ностальгія, фільм-свято, і просто традиція!

lego Ideas Home Alone. McCallister's HouseТвій проект набору “Один Вдома” – досить складний і продуманий, в ньому багато різних функціоналів і пасхалок, заснованих на сценах з культового фільму. Для такої роботи потрібно мати хороший досвід проектування і докласти чимало зусиль і часу. Ти створював дану роботу цілеспрямовано для LEGO IDEAS і покладав якісь надії або ж все мав місце елемент гри та імпровізації? В описі до проекту ти вказав, що твоя дружина сприяла створенню цього шедевра. Розкажи будь ласка детальніше про те, як ти наважився взяти участь, і які були труднощі на твоєму шляху?

Я б сказав, що це вийшло спонтанно. Звичайно ж я знав про існування програми Lego Ideas, але не сидів ночами і не придумував концепти для неї. Але коли в моїй голові прозвучала думка – “який класний був би набір по Один Вдома”, я вже знав, що цій ідеї треба дати шанс. На момент створення у мене не було ні соціальних мереж для просування ідеї, ні навіть навичок проектування в LDD. Більш того, дана робота, це, якщо не помиляюся, моя третя за рахунком робота в принципі 🙂 Надя – моя дружина, завжди була моїм головним натхненником і критиком, за що їй спасибі! Після того, як проект був опублікований на платформі, я був натхнений непоганим стартом (700 голосів за тиждень) і створив акаунт в інстаграм і твіттер для підтримки. Людям сподобалася ідея. Нарівні з голосами, на мої соц. мережі стали підписуватися інші фанати, блоги стали писати про ідею, і взагалі все це було ну дуже для мене дивно, але, звичайно ж, приємно. Найбільшим сюрпризом став, звичайно ж, твіт Макалея Калкіна про мій проект! Як зараз пам’ятаю цей ранок, я тоді взагалі не зрозумів, що сталося з твіттером і чому він рясніє повідомленнями 🙂

lego Ideas Home Alone. McCallister's HouseНапевно, було важко уявити, але як ти пережив радість від того, що після кількох етапів відбору, все ж твій проект був обраний компанією? Чи напруженим був період останніх етапів рев’ю?

Посміхаюся. Пам’ятаю цей день! Я знав, що мені належить в той день поспілкуватися онлайн з review board, але абсолютно не думав, що в цей самий день мені скажуть, що Home Alone обраний для офіційного релізу! Після дзвінка забіг в кімнату до дружини з дочкою і просто почав стрибати якомога вище 🙂 До сих пір іноді не віриться!

Швидше за все ти підписав якісь документи про нерозголошення комерційної таємниці, але думаю багато, хто мріють взяти участь в LEGO IDEAS, хотіли б дізнатися, як це співпрацювати з ALMA MATER – з дизайнерським офісом LEGO? Розкажи, будь ласка, що тобі можна говорити про процес роботи з командою LEGO, про твою співпрацю та участь в створенні фінальної версії набору? Чи береш ти участь у процесі?

Там працюють дуже талановиті і хороші люди! Правда, спілкуватися і працювати з їх командою одне задоволення. Спілкування просте і невимушене, з гумором і організовано! Після того як проект схвалюють, йому призначають одного або декількох дизайнерів, які будуть працювати в колаборації з вами. Забавно, що головний дизайнер Ideas – Сем, каже, що за роботу над Home Alone розгорнулася конкуренція в їхньому офісі 🙂 По ходу роботи над проектом ви кілька разів контактуєте з командою, можете вносити свої ідеї, правки і т.д., обмінюватися думками . На скільки мені відомо, якщо ви проживаєте в зоні досяжності – вас навіть можуть запросити в офіс. Як же я був радий бачити, що 99% моїх ідей, які я зібрав в окремому документі і вислав своїй команді – були реалізовані! Але ще більше радий був побачити, що їм є чим дивувати! 😉 Надалі нас ще чекають онлайн зустрічі, а також робота над супутніми матеріалами – інструкції, текст, фотографії.

Це нескромне питання, але крім визнання, приємним бонусом твоєї співпраці стане виплата Royalty, як дизайнеру набору. Розкажи про це детальніше, якщо це можливо.

Все вірно, фан дизайнер отримує 1% від чистої виручки. А більше поки і сам не знаю 🙂

Після перемоги твого проекту, скоріше за все, до твоєї особистості виник підвищений інтерес з боку засобів масової інформації, пов’язаних з LEGO-тусовкою. Що ти можеш розповісти про це?

О так, в день оголошення результатів мої соц. мережі просто вибухнули! Безліч привітань, питань, кілька інтерв’ю – все це дуже приємно, зізнаюся.

Home Alone. McCallister’s House – LEGO Саморобки – Українські Майстри

Можливо ти вже інформований, в яких офіційних заходах компанії LEGO ти візьмеш участь в зв’язку з релізом серійного набору, побудованого на підставі твого проекту? І чи були вже візити в офіс компанії LEGO до цього?

Зазвичай, Lego вибирають якусь країну і влаштовують там івент, присвячений старту продажів набору, на який звуть фан дизайнера разом з дизайнером з офісу Lego для підписання коробок фанатам. Дуже хочеться вірити, що до наступного року ситуація з Covid дасть нам це втілити!

І як підсумок, які плани на майбутнє з’явилися завдяки цій події в твоєму житті? Що б ти міг порадити українським AFOL-ам і дітям, що захоплюються конструктором?

З тих пір було виставлено ще один проект на голосування – Rescue Rangers, дуже сподіваюся повторити успіх! А пораду можу дати, використовуючи один з гасел компанії – “Rebuild the world!” 🙂

Rescue Rangers lego

Підтримати цю роботу своїм голосом ви можете за посиланням — LEGO IDEAS Голосувати! 

Алекс, спасибі велике за цікаве інтерв’ю. Ми з нетерпінням чекаємо релізу серійного набору і нових зустрічей з тобою на сторінках нашого журналу.

Підсумувати ми б хотіли словами самого Алекса, який відповідає на питання: що для тебе означає LEGO? Як воно вписується в твоє життя?

Загальні інтереси в парі – безцінні! Лего – одна з таких «цеглинок» 🙂 Воно подарувало нам прекрасну традицію і нове поле для творчості! Це набагато більше, ніж просто іграшка, вона насправді об’єднує сім’ї та людей. І це те, що мені дуже подобається в Lego і цьому чарівному співтоваристві.

lego Ideas Home Alone. McCallister's Houselego Ideas Home Alone. McCallister's House
lego Ideas Home Alone. McCallister's Houselego Ideas Home Alone. McCallister's House

2 Replies to “Інтерв’ю: Алекс Сторожук – творець “Home Alone. McCallister’s House”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *