Ludmilla – LEGO Саморобки – Свiтовi майстри

Продовжуємо наш екскурс в світ рейок і шпал. Ми давно хотіли розповісти вам історію одного дуже особливого локомотива, яка для багатьох стане відкриттям, а для цього довго шукали його гідне втілення з LEGO. І ось це сталося.

Напевно багато хто знайомий з німецькими моделями залізниць і, звичайно ж, з найпоширенішими в пострадянському просторі, Piko. Якщо ви бачили їх у дитинстві, то пам’ятаєте коробку, де серед безлічі рухомого складу, красувався найбільший і бажаний локомотив – темно червоний BR Class 130. Німці дали йому ласкаве прізвисько “Ludmilla”.
Німеччина і Японія – дві країни, які довгий час застосовували конструкцію дизельної тяги з гидропередачей, в той час як решта світу вважав її ненадійною і з низьким ККД, хоча німці досягли надійності навіть в цьому. Але в кінці 60-х Deutsche Reichsbahn (залізниця Східної Німеччини) прийняла рішення перейти від дизельно-гідравлічної тяги до дизельно-електричної. У такому типі локомотивів дизельний двигун генерує електричний струм для електродвигунів, що приводять локомотив до руху. Принцип такий же, як у гібридного автомобіля.

ludmilla-br232-class130

Цей перехід був здійснений зарахунок цілого сімейства локомотивів DR130, зовні схожих, але відрізняються технічними характеристиками. Вони стали основою вантажної і пасажирської дизельної тяги Східної Німеччини, а пізніше розширили свою географію на всю Об’єднану ФРН і використовуються Deutsche Bahn і іншими приватними німецькими компаніями по досі.

Найдивовижніше, що цей легендарний “німецький” локомотив виявляється зовсім не німецьким. А був розроблений і випущений на замовлення НДР на Луганському вагонобудівному заводі. Вперше був представлений у 1970р під назвою Сlass BR130. Перші локомотиви були передані залізниці Лейпциг Hbf-Південь, де і отримали своє прізвисько “Ludmilla”. Так український локомотив (на той час УРСР) став основною дизельної рушійної сили Deutsche Reichsbahn.

Емблеми Луганського тепловозобудівного заводу та Залізниці НДР на борту BR130

BR130 (131,132) мали 16 літровий V-подібний двигун c турбонаддувом, що видає тягову потужність в 3000 л.с. і розвивали швидкість 140 км / год, а кузов був виконаний в розмірі європейських залізниць 02-T. Тому на просторах України та СРСР побачити його було практично неможливо. В СРСР експлуатувалося всього 33 одиниці з 1200 машин сімейства, і ті – на спецмаршрутах Минкольормет. А заводська українська назва локомотива TE-109 (Тепловоз з електричною передачею, 109 серія). Таких вантажних BR130 і більш тягової модифікації BR131 побудовано по 80 шт.

Ці перші модифікації використовувалися для вантажних перевезень. Але 1972, завдяки розробленій Харківським заводом «Електроважмаш» системі електричного опалення і забезпечення складу, модифікований BR132 стає на магістральні пасажирські маршрути НДР. Всього вироблено 709 таких машин. А після падіння Берлінської стіни, його пунктами призначення стали Гамбург, Кассель, Нюрберг і Кіль, а також обслуговували маршрут Берлін-Варшава. А вантажні версії перейняли частину роботи західнонімецьких локомотивів DB Class V 160, завдяки своїй більш високої потужності.

Пасажирський експрес, рухомий локомотивом BR 132 на вокзалі Dresden Hbf 1997р.

Ще одна модифікація для вантажних перевезень, Class 142 (141) – стали найпотужнішим дизельним локомотивом Європи до 2006 року, з тяговим зусиллям 4000 к.с. Однак при збільшенні електрифікації залізниць, необхідність в таких локомотивах скоротилася.

Таким чином, невідомий на батьківщині ТЕ-109, але працюючий на теренах НДР, Чехії, Болгарії як BR130 (BR132, BR 142) український локомотив з німецької пропискою, тягнув все, що було швидким або важким, експреси на не електрифікованих лініях і вугільні або вапняні поїзда вагою від 1800 до 2200 тонн. Після об’єднання Німеччини в складі Deutsche Bahn локомотиви знову поміняли назву і стали іменуватися DB AG 230 (DB 232, DB 242). Також змінилося і їх колірне рішення.

Еталонний образ тепловоза 70-80х років символізував кожною деталлю свою потужність і настільки полюбився пересічними німцями і прихильниками залізниць, що зустрічається в колекції кожного німецького жд-моделіста. І незважаючи на багато спроб створення цієї моделі з LEGO, довгий час не виходило гідного результату. Але Clemens Schneider побудував приголомшливу деталізовану модель в 8-піновому масштабі.

DR 232

З приголомшливим увагою до деталей реалізовані як зовнішні елементи, візок, так й внутрішнє наповнення – дизельне серце локомотива і електрогенеруюче обладнання.

Також ми зустріли ще пару цікавих варіантів на теренах інтернету, але авторство поки встановити не вдалося.

Багато екземплярів знаходиться в строю DB Cargo і багатьох приватних залізничних компаній Європи. Відреставровані екземпляри дбайливо зберігаються в музеях і при депо німецьких міст, беруть участь в жд шоу і улюблені публікою. Однак дуже прикро, що на батьківщині, в музеї УкрЗалізниці, поки немає жодного примірника даної легендарної машини, яка прославила український локомотивобудівних потенціал на всю Європу. Будемо сподіватися, що і в Україні ТЕ-109 нарешті знайде заслужену славу і місце в музеї на Київському залізничному вокзалі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *