Нещодавно ми взяли інтерв’ю у Максима Мітякіна, людини, що стоїть у витоків української спільноти легофанатів, поговорили про те, як для нього все починалось, про поточний стан та про плани на майбутнє.
Макс, привіт! З чого почалось твоє захоплення конструктором?
В дитинстві у мене були конструктори подібні до ЛЕГО. Потім була велика перерва, а в 28 років я купив собі перший набір і два роки зберігав його в таємниці від всіх в шафі. Потім дружина знайшла його і потрібно було в усьому зізнаватись.
З 30 років почав більш активно цікавитись наборами ЛЕГО і купувати їх. Ще через пару років збирати стандартні набори мені набридло, з’явилось бажання щось розібрати, перебудувати, додати моторизацію, і, відповідно, почав більш детально заглиблюватись. В той же час налагодив контакти зі студією “Винахідник”. Вони проводили щорічну Роботіку (мається на увазі щорічний всеукраїнський фестиваль Robotica). З’явилась зацікавленість щось будувати і показувати на цьому фестивалі. В 2012-му році збудував з деталей Технік колесо огляду 80 см заввишки. Успіх тієї саморобки надихнув мене на подальший розвиток.
Чи багато ЛЕГО накопичилось за ці роки?
Достатньо багато. Була можливість купувати. За декілька років накопичилось багато наборів по різним серіям. Якщо оцінювати по кількості деталей в цих наборах, вийде приблизно 200 тисяч, плюс стільки ж докуповувалось окремо. Можливо, дещо більше.
В чому полягає хобі на даному етапі?
На цей час набори вже не колекціоную, приблизно три-чотири роки. Тільки окремі, особливо цікаві. Якщо говорити про творчість, то я на початку будував окремі саморобки, намагався реалізувати цікаві образи чи сценки, але потім перейшов до планування більш масштабних експозицій.
Також на поточний час я виконую фукції адміністратора української спільноти лего-ентузіастів УкрБрікс. У нас в спільноті декілька адмінів, але через те, що я займаюсь цим практично від самого початку і приймаю достатньо активну участь, то виконую обов’язки головного адміністратора.
Ми ще повернемось до УкрБрікс, а поки що про інше: як родина ставиться до твого захоплення?
За ці роки у родини з’явилось розуміння, що це є дещо більше, ніж просто захоплення, що це – повноцінний творчий процес. І до результату цього процесу може бути зацікавленість з боку великої кількості людей.
Дітям дозволено грати з твоїми наборами?
Донечці я дозволяю грати зі своєю колекцією. Особливо їй подобається брати участь в сортуванні. Це дещо ускладнює роботу, але не набагато. А так, у неї є свої набори і, зазвичай, їй цього достатньо. Коли купую новий набір, збираю, даю погратись доньці, потім робираю на деталі чи використовую в інсталяції. Про зникнення деталей особливо не переймаюсь з такою-то кількістю.
Окрім ЛЕГО є захоплення?
З урахуванням роботи і особистих зобов’язань, а також через те, що лего забирає багато часу, на інші речі часу вже не вистачає.
ЛЕГО вимагає витрат. Чи може воно давати прибуток і чи дає?
Може, але на це впливає багато чинників. Головна проблема – це мала обізнаність населення. Основна маса людей вважає, що ЛЕГО збирається дітьми вдома чи в гуртках. Сформованого уявлення про те, що це може бути дорослим хобі зі значним вкладанням капіталу і часових витрат – цього немає.
Відповідно, мало хто знає, що в нашій країні є група людей, яка може надати якийсь контент, пов’язаний з ЛЕГО. Тобто той, хто бажає щось замовити з ЛЕГО чи просто подивитись є, але вони не знають, що це доступно у нас, і не потрібно їхати десь за кордон, наприклад. Пропозиція є, але попит дуже малий.
Як ти вважаєш, наскільки популярна лего-культура у нас?
Лего дуже популярне і серед дітей, і серед дорослого населення, оскільки дорослі мають змогу реалізувати мрії свого дитинства, зробивши подарунок дитині. Багато хто з дорослих просто купують для себе набори, ставлять на полички під скло, виділяють під це окремі кімнати. Як хобі і колекціонування воно достатньо розповсюджене. І для дітей є багато цікавих серій, тому діти захоплюються і різному віці.
Тоді чому у нас так мало активності, виставок, заходів, пов’язаних з ЛЕГО?
Як я вже сказав, в Україні має популярність саме колекціонування. Це більш індивідуальне хобі, кожен збирає сам чи з родиною, насолоджується наявністю своєї колекції.
Дехто соромиться чи просто не хоче афішувати своє захоплення. А для організації заходів потрібна зацікавленість з боку публіки і згуртованість і велика кількість ентузіастів.
В Україні є спільнота ЛЕГО-ентузіастів UkrBricks і ти в ньому від початку. Давай докладніше про це?
УкрБрікс – це нова, чи правильніше, поточна назва спільноти. На початку це була не спільнота, а просто об’єднання дорослих людей і підлітків навколо лего-хобі. Спілкування, здебільшого, відбувалось в межах заходів, які організовував “Винахідник”. Але згодом з’явилась потреба в майданчику для більш тісної взаємодії і комунікації. В лютому 2012-го року почав працювати форум LegoFans і в межах цього форуму почалось більш тісне спілкування. Через рік, через вимоги ЛЕГО до назв спільнот і заборони використання назви бренду, було прийнято рішення про перейменування в UkrBricks. Формат форуму зберігся до теперішнього часу.
Чим займається УкрБрікс?
Основною метою було створення вільного простору, де всі можуть ділитися ідеями, саморобками, обговорювати новини. Члени спільноти знаходяться в різних містах України. Від початку створення УкрБрікс ми організовуємо зустрічі, в межах фестивалів і не тільки, коли люди приїздять звідусіль для того, щоб всі бажаючі могли познайомитись один з одним в реальному житті. На таких зустрічах проходить обговорення ідей для нових проектів, обмін досвідом, просто дружнє спілкування. Це надихає і робить колектив ще більш згуртованим. Також на форумі ми постійно проводимо конкурси. Призи організовуємо самі, або їх забезпечує компанія ЛЕГО в якості підтримки спільнот.
Хто складає основу спільноти?
Спочатку це були підлітки, деяких приєднувались дорослі. Потім підлітки поступово відсіювались, тому що змінювались захоплення. В складі залишились дорослі, чи дорослі з дітьми, які цікавляться ЛЕГО.
Багато активних людей?
Актив близько 15-20 людей, які постійно приймають участь в діяльності і декілька десятків, яким ця тема просто цікава. Вони слідкують за діяльністю спільноти, купують, продають, обговорюють новинки.
Як діти можуть потрапити в спільноту?
Ми відкриті для всіх, але з практики можу сказати, що це більше підлітки і дорослі, для яких це хобі є основним, тому що важлива постійність в цьому захопленні.
Що УкрБрікс означає особисто для тебе?
Це можливість реалізувати якісь творчі ідеї. Адже не всі ідеї можна реалізувати наодинці, в основному, через високу вартість ресурсу. І тільки в співпраці з іншими фанатами можливо створити щось справді грандіозне і вразити глядачів.
Як часто УкрБрікс організовує свої експозиції?
Організація фестиваля – дуже трудомісткий процес, тому ми зазвичай беремо участь в заходах, які організовують інші компанії. Для проведення наших особистих виставок нам потрібна якась спонсорська підтримка чи комплекс організаційних заходів, тому на даний момент все це викликає деякі труднощі. Наша спільнота орієнтована саме на хобі як воно є, а не на комерційну складову. І для людей найважливіше – реалізація своїх творчих задумів. Навіть підготовка до фестиваля, який організовує інша компанія, займає у мене дуже багато часу.
Найбільш значущі заходи, в яких ви приймали участь як спільнота?
Однією із найяскравіших виставок, в якій ми приймали участь, була в Дніпрі в межах фестивалю Interpipe TechFest 2017. Ми будували стенд з інфраструктурою різних заводів, міською забудовою, а родзинкою були потяги, для яких ми склали залізницю, довжиною 210 метрів і пустили вісім потягів. Стенд потрапив в книгу рекордів України як найдовша залізнична колія з ЛЕГО.
В цьому році плануєте участь в цьому фестивалі?
Так, в цьому році ми плануємо здивувати відвідувачів не стільки масштабом, скільки унікальністю. Ми створимо стенд, який буде наповнений незвичними і своєрідними роботами.
Зараз все на етапі планування і попередньої розробки, але ми схиляємось до створення світу, подібного до Гаррі Поттера. До того ж виходить друга частина “Фантастичних звірів” і ця тема буде дуже доречна. Плануємо створити не тільки будівлі і інфраструктуру міста, але і наповнити стенд ландшафтом: гори, ліси, річки. Доповнимо все це казковими персонажами, тваринами і чудовиськами.
Плануються якісь виставки, окрім вищезгаданої?
Так, маємо декілька пропозицій на участь у фестивалях, будемо бачити, як у нас буде виходити, чи підходимо ми під концепцію цих фестивалей.
Є відомий фестиваль Maker Faire. Там свої роботи представляють люди, які створюють щось своїми руками, в тому числі архітектурні проекти і проекти для розвитку.
Але цей захід направлений на монетизацію, а УкрБрікс, ти сказав, налаштований на популяризацію, чи не так?
Так, але якщо роботи членів спільноти популярні і користуються попитом, власне можливо отримати і невелику фінансову вигоду. Для когось це може мати більше значення, для когось не дуже, але елемент монетизації виключати не можна.
Є плани по виходу на міжнародну арену?
Ми активно спілкуємось зі спільнотами інших країн. Багатьох членів нашої спільноти знають вже не тільки в Україні, а й за кордоном.
Один із найвідоміших наших творців, Ілля Зубашев, цієї весни був запрошений на виставку в Гамбург. Публіка дуже тепло прийняла його роботи. Іншим прикладом може бути Максим Байбаков, роботи якого настільки вразили іноземних майстрів, що їх копіювали (з дозволу, звичайно) для своїх власних виставок за кордоном.
Чого ще мрієш досягти і які плани на майбутнє?
Мрій, задач і цілей на майбутнє багато. Перш за все – створити комфортні умови для комунікації людей, зацікавлених в ЛЕГО і популяризувати це хобі всіма доступними методами: форум, соцмережі, фестивалі і виставки.
На даний час я вже займаюсь пошуком майданчиків, на яких ми зможемо проводити незалежні, унікальні заходи. Хочеться мати місце, де ми зможемо частіше презентувати свою творчість, залучати відвідувачів активностями, пов’язаними з ЛЕГО і нашою спільнотою УкрБрікс.